Bocianie gniazdo czy ławeczka – co wybrać?

Bocianie gniazdo i ławeczka to dwie najpopularniejsze huśtawki ogrodowe dla dzieci. Choć obie formy dają ogrom zabawy, to jednak nieco się od siebie różnią, dlatego nic dziwnego, że rodzice zastanawiają się, co wybrać. Sprawa wcale nie jest taka prosta, jak mogłoby się wydawać. W tym artykule opowiemy o zaletach i wadach każdego rozwiązania, dzięki czemu będziesz mógł/mogła podjąć bardziej świadomą decyzję.

Bocianie gniazdo — kiedy jest dobrym pomysłem?

Bocianie gniazdo to huśtawka ogrodowa o dużej powierzchni siedziska. Ma ona kształt koła, który jest powieszony zazwyczaj na trzech lub czterech linach. W jego środku znajdują się grube sznury, które tworzą lekko elastyczną przestrzeń. To właśnie ona sprawia, że siedzenie i huśtanie się na bocianim gnieździe jest tak przyjemne. Można się na nim swobodnie rozłożyć, a nawet położyć, dzięki czemu ten rodzaj huśtawki jest bardzo wygodny. Duża powierzchnia i mocna konstrukcja sprawiają, że produkt jest także niezwykle wytrzymały. O ile na klasycznej ławeczce zmieści się tylko jedna osoba, tak w przypadku bocianiego gniazda huśtać może się nawet dwójka lub trójka rodzeństwa. Huśtawka bez problemu utrzyma takie obciążenie. Pomimo tego przedmiot wcale nie zajmuje wiele miejsce. Oczywiście jest to minimalnie więcej niż przy standardowym tego typu produkcie, jednak zalety, które ze sobą niesie, zdecydowanie to wynagradzają. Czy w takim razie bocianie gniazdo ma jakieś wady? Typowe dla tego typu produktu. Aby go powiesić, należy wywiercić dziury w suficie. Można także umieścić ją na stelażu, jednak to niesie za sobą dodatkowe koszty. Ponadto niektórzy wskazują, że ten rodzaj huśtawki wykonywane jest z materiałów, na które mogą niekorzystnie wpływać warunki atmosferyczne. Stąd też, jeśli zamierzamy używać jej na zewnątrz, konieczny będzie jej demontaż w trakcie ulewy czy zimniejszych miesięcy.
Zalety bocianiego gniazda:

 • wygoda i duża przestrzeń;
 • duża wytrzymałość;
 • możliwość pomieszczenia nawet kilku osób;
 • łatwy montaż.

Wady bocianiego gniazda:

 • konieczność wiercenia dziury lub zakupu stelaża;
 • wykonanie z materiałów, które nie powinny być wystawiane na deszcz czy śnieg.

Ławeczka — kiedy warto postawić właśnie na nią?

Czy natomiast ławeczka to lepsza huśtawka w ogrodzie? Oczywiście to zależy. Przede wszystkim ławeczka zazwyczaj wykonywana jest z materiałów, które są bardziej odporne na złe warunki atmosferyczne niż bocianie gniazdo. Można więc ją używać zarówno w pomieszczeniach zamkniętych, jak i na zewnątrz. Nie trzeba się o nią także tak martwić, kiedy na niebie pojawią się burzowe chmury. Jej montaż natomiast jest tak samo prosty, a konstrukcja cechuje się dużą wytrzymałością. Nie da się jednak ukryć, że ławeczka jest dużo mniejszą huśtawką. Zmieści się na niej tylko jedno dziecko, co dla części rodziców może być zaletą, a dla części — wadą. Z pewnością pozwoli na spokojniejszą zabawę. Z drugiej jednak strony może powodować kłótnie wśród rodzeństwa o to, kto w danej chwili będzie się huśtał.
Zalety ławeczki:

 • niewielkie rozmiary;
 • odporność na złe warunki atmosferyczne;
 • spokojna zabawa (dzieci nie będą się przepychać na huśtawce);
 • wytrzymałość.

Wady ławeczki:

 • pomieści tylko jedno dziecko;
 • może powodować kłótnie wśród rodzeństwa (można rozwiązać ten problem poprzez zakup kilku ławeczek).

Bocianie gniazdo czy ławeczka? Nie musisz wybierać!

Wybór pomiędzy bocianim gniazdem a ławeczką z pewnością nie jest prosty. Oba produkty pełnią tę samą funkcję i mimo wszystko aż tak bardzo się od siebie nie różnią. Mogą jednak sprawić wiele frajdy dzieciakom. Jeśli więc tylko masz taką możliwość, rekomendujemy zakup obu z nich. Na rynku dostępny jest stelaż do huśtawki ogrodowej, na którym bez problemu uda się zawiesić zarówno bocianie gniazdo, jak i ławeczkę. To pozwoli nie tylko już na początku załagodzić kłótnie między rodzeństwem o to, kto w danej chwili będzie się huśtał, ale także da im większą różnorodność zabawy. Warto wiedzieć, że to zróżnicowanie może dać pozytywny wpływ na rozwój ruchowy maluchów.