Jak urządzić plac zabaw w ogrodzie?

Posiadanie domu z ogrodem daje nam wręcz nieograniczone możliwości kreacji. Ta dodatkowa przestrzeń na świeżym powietrzu może posłużyć nam zarówno za warzywniak, przestrzeń do rekreacji, ale równie dobrze możemy tam urządzić plac zabaw dla naszych pociech. Maluchy z pewnością docenią sobie dodatkowe gadżety, dzięki którym mogą one spożytkować swoją energię i jednoczesnie świetnie się bawić. Jednak od czego zacząć i jak urządzić taki plac zabaw w ogrodzie?

Wybierz odpowiednie miejsce na to, by zaaranżować plac zabaw w ogrodzie

Aranżacja placu zabaw w ogrodzie nie jest z pewnością jednym z największych wyzwań, jednak wymaga od nas również nieco większego zaangażowania. Przede wszystkim kluczem do sukcesu okazuje się znalezienie idealnego miejsca, które będzie zarówno bezpieczne, ale także i odpowiednie, by zmieścić w nim wszystkie, niezbędne gadżety. Z pewnością przydadzą się drabinki do ćwiczeń, a także huśtawki i karuzele. Często jednym z elementów wyposażenia placów zabaw w ogrodach jest również hamak ogrodowy, który pozwoli najmłodszym na chwilę odpoczynku i wytchnienia. W tym momencie, jeśli więc wybieramy miejsce i mamy pewność, że taki hamak powinien się tam znaleźć, postarajmy się zaaranżować plac zabaw w pobliżu drzew i zadbajmy o to, by był on odpowiednio oddalony od naszych rabat kwiatowych, czy też miejsca w którym często organizujemy grilla. Dzięki temu nie narazimy się na to, że nasze uprawy przypadkowo zostaną zdeptane przez bawiące się dzieci, a opary z odbywającego się grilla nie będą docierały w miejsce ich zabawy. W momencie, kiedy miejsce na organizację placu zabaw w ogrodzie zostało już wybrane, możemy przejść do dalszych etapów projektowania.

Co powinno się znaleźć w ogrodowym placu zabaw dla dzieci?

Jedną z kluczowych kwestii podczas organizacji placu zabaw dla dzieci w przydomowym ogrodzie, jest zadbanie o jego odpowiednie wyposażenie. Z pewnością musi się w nim znaleźć:

  • huśtawka na plac zabaw;
  • niewielka karuzela;
  • drabinki do ćwiczeń;
  • hamak ogrodowy - opcjonalnie

Wyżej wymienione elementy są praktycznie podstawą każdego placu zabaw i dostarczają dzieciom nieograniczonych możliwości. Warto jednak mieć na uwadze to, że niewielka karuzela lub inne gadżety mogą po prostu nie zmieścić się w wydzielonym przez nas miejscu. Wówczas możemy z nich śmiało zrezygnować i zadbać o to, by na placu zabaw pojawiła się huśtawka na plac zabaw uzupełniona o drabinki do ćwiczeń. Te elementy wydają się być najważniejsze, gdyż nie tylko dostarczają dzieciom świetnej zabawy, ale jednocześnie pozwalają im zadbać o aktywność fizyczną. W ten prosty sposób możemy więc połączyć przyjemne z pożytecznym. Choć hamak ogrodowy również może się przydać celem wypoczynku, to jednak nie jest to najważniejszy element placu zabaw w ogrodzie. Jeśli więc nie mamy możliwości jego zamontowania, można go po prostu pominąć lub zastąpić leżanką ogrodową.

Montaż i bezpieczeństwo na ogrodowym placu zabaw dla dzieci

Po zakupie wszystkich, niezbędnych elementów, musimy rozpocząć pracę związane z ich montażem. Każda huśtawka na plac zabaw czy inny gadżet, zawiera dołączoną do opakowania instrukcję obsługi i montażu. Warto postępować zgodnie z nimi, dzięki temu samo instalowanie poszczególnych elementów placu zabaw dla dzieci będzie o wiele łatwiejsze i szybsze. Niemniej jednak nie zapominajmy, że wszelakie drabinki do ćwiczeń oraz pozostałe elementy wyposażenia, muszą gwarantować maluchom najwyższy poziom bezpieczeństwa. Wobec tego, warto nieco większą uwagę zwrócić na to, od kogo kupujemy huśtawki i drabinki, a także czy aby na pewno zamontowaliśmy je zgodnie z instrukcja. Jeśli chcemy zadbać o to, by zwykła huśtawka na plac zabaw czy też hamak ogrodowy były jeszcze bezpieczniejsze, wówczas możemy zdecydować się na kupno dodatkowych elementów wzmacniających i stabilizujących.

Sprawdź, czy Twoje pociechy są zadowolone z nowego placu zabaw!

Jeśli huśtawka na plac zabaw została już zamontowana, a hamak ogrodowy beztrosko wisi pomiędzy drzewami, wówczas przyszedł czas na ostatni element, czyli przetestowanie wykonanej przez nas konstrukcji. Oczywiście nikt nie zrobi tego lepiej, niż nasze pociechy. W momencie kiedy będą one się bawić, mamy szansę na dokładne przyjrzenie się poszczególnym elementom i wprowadzenie ewentualnych poprawek, które mogą jeszcze bardziej zwiększyć bezpieczeństwo maluchów. Jeśli jednak nie mamy żadnych zastrzeżeń, wówczas możemy sobie pogratulować świetnie wykonanej pracy i zaprojektowania ergonomicznego placu zabaw w przydomowym ogrodzie!