Jak zabezpieczyć hamak ogrodowy na zimę?

Hamak to jeden z najpopularniejszych elementów letniego ogrodu. Stanowi często alternatywę dla popularnych mebli ogrodowych. Umożliwia relaks w ciepłe dni, jednak wymaga również odpowiedniej konserwacji przed zimą. Jak zabezpieczyć hamak na zimę? O czym warto pamiętać? 

Hamak ze stelażem metalowym - jak zabezpieczyć go na zimę? 

Najważniejszą częścią hamaka jest stelaż metalowy. To trzon konstrukcji, która umożliwia i warunkuje relaks. W okresie jesienno-zimowym narażony jest na negatywny wpływ wielu czynników zewnętrznych, w tym opadów atmosferycznych. Wiele osób decyduje się jesienią na demontaż hamaka i schowanie stelażu w domu lub pomieszczeniu o stałej temperaturze. Jednak z uwagi na ograniczoną przestrzeń, nie zawsze jest to możliwe. Warto pamiętać, że niskie temperatury połączone z zamarzającą wodą negatywnie wpływają na każdy materiał, dlatego tak istotne jest, aby go zabezpieczyć. Według ekspertów najbardziej odpornymi meblami są te malowane proszkowo lub aluminiowe. 

Pokrowiec, czyli jak zabezpieczyć hamak przed opadami 

Gdy ograniczony metraż uniemożliwia schowanie hamaka w oddzielnym pomieszczeniu, warto rozważyć zakup pokrowca wykonanego z wodoodpornej tkaniny o gęstym splocie. Nie powinno się jednak stosować pokrowców nieprzepuszczających powietrze (np. z folii). Powłoka powinna być szczelna, w przeciwnym razie mogą zagnieździć się drobne zwierzęta, w tym gryzonie. Stelażu, który znajduje się na zimę w domu, nie można przechowywać w pobliżu źródła ciepła (np. grzejnika), gdyż powoduje to niszczenie mebla. Hamak można przechowywać:

1. W garażu. Zazwyczaj jest w nim jednak mało miejsca, szczególnie gdy w środku znajduje się samochód. 

2. Szopie na narzędzia. Pomieszczenie to gwarantuje ochronę przed opadami, jednak narażone jest na wahania temperatur. 

3. Wiacie. Warto schować pod nią hamak, który powinien być jednak dodatkowo zabezpieczony pokrowcem. 

Zanim stelaż hamaka znajdzie się w pomieszczeniu osłoniętym przed wiatrem i opadami, należy go dokładnie oczyścić. Warto pozbyć się w szczególności pozostałości po trawie, ziemi czy innych elementów, które osadzają się na nim w ogrodzie. Producenci mebli ogrodowych zazwyczaj dołączają instrukcję pielęgnacji mebli, jednak wskutek użytkowania sprzętu mogą pojawić się fragmenty konstrukcji, które wymagają dodatkowego zabezpieczenia. Dlatego przed schowaniem mebli należy je dokładnie obejrzeć, a każdy uszczerbek zabezpieczyć za pomocą odpowiedniego lakieru. 

Dlaczego warto wybrać hamak o stelażu metalowym? 

Szukając mebli ogrodowych, warto zdecydować się na solidny hamak charakteryzujący się metalowym stelażem. Przede wszystkim wówczas hamak będzie mobilny i będzie można umieścić go w dowolnym miejscu w ogrodzie. Pozwoli to na relaks w różnych porach dnia, również wtedy, gdy część ogrodu jest zacieniona, część natomiast skąpana w słońcu. Hamak przytwierdzony trwale, przykładowo na drzewie, jest rozwiązaniem zdecydowanie mniej komfortowym. Hamak ogrodowy wymaga odpowiedniej pielęgnacji w okresie zimowym, dzięki niej przetrwa kilka lat w niezmienionej formie i będzie cieszyć mieszkańców każdego lata. 

W niektórych przypadkach alternatywą dla hamaka o metalowym stelażu będzie hamak drewniany. Warto pamiętać, że drewno wymaga impregnacji, gdyż tylko wtedy jest odporne na czynniki zewnętrzne. Warto pomalować drewniane elementy farbą z filtrem UV. Zapobiegnie to szkodliwemu oddziaływaniu promieniowania ultrafioletowego. Zabezpieczenie mebli na zimę pozwala na przedłużenie ich żywotności. Warto o tym pamiętać wybierając zestaw.