Jak zabezpieczyć huśtawkę ogrodową na zimę?

Kiedy chłodne dni zaczynają zbliżać się wielkimi krokami, warto zadbać o przygotowanie huśtawki ogrodowej do zimowania. Brak odpowiedniej ochrony huśtawki przed żywiołami może spowodować powstanie uszkodzeń, które skutecznie skrócą jej żywotność. Odpowiednio zadbana huśtawka do ogrodu będzie służyć przez długie lata, goszcząc na sobie kolejne pokolenia użytkowników. O tym, jak przygotować huśtawkę ogrodową na zimę dowiesz się z poniższego artykułu!

Pierwszy krok - przegląd i naprawa

Huśtawka w ogrodzie cieszy oko oraz stanowi wspaniałe miejsce do zabawy czy odpoczynku. Przed finalnym zabezpieczeniem jej przed zimą należy dokładnie sprawdzić ją pod kątem uszkodzeń, luźnych mocowań lub brakujących śrub. Zauważenie problemów na wczesnym etapie zapobiega powstaniu niebezpieczeństwa w przyszłości.

Drugi krok - dokładne czyszczenie i konserwacja

Chociaż pozostawienie czyszczenia huśtawki ogrodowej do wiosny wydaje się kuszące, zdecydowanie lepiej jest zrobić to już jesienią. Sposób czyszczenia i konserwacji zależy od tego, z czego wykonany jest stelaż huśtawki ogrodowej. W przypadku popularnych huśtawek metalowych konieczne jest użycie szczotki z miękkim włosiem. Za jej pomocą można usunąć brud lub liście. Następnie całość należy zmyć przy pomocy ciepłej wody z mydłem i pozostawić do całkowitego wyschnięcia. Jeśli huśtawka ogrodowa jest pomalowana farbą, to po całkowitym wyschnięciu należy zamalować powstałe podczas użytkowania rysy i zadrapania używając przy tym farby przeznaczonej do metalu. Na koniec metalowy stelaż należy zabezpieczyć środkiem antykorozyjnym. Inaczej będzie wyglądać przygotowanie do zimy huśtawki wykonanej z drewna. Jej czyszczenie ogranicza się do umycia drewnianych elementów miękką szczotką oraz specjalnym środkiem przeznaczonym do czyszczenia drewna. Po wykonanym myciu bardzo ważne jest, aby pozwolić huśtawce dokładnie wyschnąć. Cały proces należy zakończyć impregnacją drewna.

Trzeci krok - ochrona przed warunkami atmosferycznymi

Gdy huśtawka do ogrodu jest już odpowiednia przygotowana, czas pomyśleć o docelowym miejscu przechowywania na zimę. Istnieją trzy główne możliwości:

  • pozostawienie huśtawki w pierwotnym miejscu oraz zabezpieczenie jej przeciwdeszczowym pokrowcem
  • przeniesienie huśtawki w miejsce osłonięte od wiatru i opadów
  • przechowanie huśtawki w pomieszczeniu np. garażu lub szopie

Przechowywanie w zamkniętym pomieszczeniu

Zdecydowanie najlepszą z wymienionych opcji jest możliwość przezimowania huśtawki w pomieszczeniu. To całkowicie zabezpieczy ją przed niszczącą siłą wody oraz mrozu. Jeśli jednak nie posiadasz miejsca na przechowywanie huśtawki w trakcie chłodnych i wilgotnych miesięcy, warto zdjąć wszelkie materiałowe elementy, takie jak poduszki do siedzenia. Przechowanie samych miękkim elementów w pomieszczeniu jest łatwiejsze oraz przedłuży ich żywotność.

Przechowywanie na zewnątrz

W przypadku, jeśli huśtawka przechowywana jest w ogrodzie, warto zainwestować w odpowiednie pokrowce ochronne, które zabezpieczą ją przed najgorszą pogodą. Ważne jest, aby zapewnić odpowiednią wentylację ze środowiskiem zewnętrznym. Woda i wilgoć, która dostanie się do wnętrza pokrowca, będzie mogła bardzo łatwo uciec w suche dni. Zakup pokrowca może wydawać się dużym wydatkiem, jednak zwróci się dzięki spowolnieniu zużywania się huśtawki i tym samym przedłużeniu jej żywotności. Dodatkowo może posłużyć także w ciepłych miesiącach jako ochrona przed deszczem. Przed przykryciem huśtawki osłoną należy pamiętać o tym, aby była ona czysta i sucha!

Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się przechowywać huśtawkę przykrytą, czy odkrytą w okresie zimowym, przeniesienie jej do bardziej osłoniętej części ogrodu dodatkowo ochroni ją przed wiatrem i deszczem. Jeśli to możliwe, postaraj się przenieść huśtawkę z trawy na płaską, betonową lub brukowaną powierzchnię, aby zmniejszyć narażenie na wilgoć od spodu. Ponadto zmniejszy to prawdopodobieństwo przewrócenia się huśtawki od silnego wiatru, co mogłoby spowodować jej uszkodzenie się i spowodować szkody w ogrodzie.