Stelaż hamaka – na co zwrócić uwagę?

Hamak ze stelażem powinien być nie tylko trwały, czy stabilny. Równie ważną rolę odgrywa jego wygląd, który sprawi, że ten będzie pasować do otoczenia. Na rynku można spotkać stelaże do hamaków wykonane z różnorodnych materiałów. Jednak o czym powinniśmy pamiętać w trakcie zakupu takiego stelaża?  

Stelaż do hamaka — czy jest potrzebny?

Stelaż zwany również stojakiem powstał w celu zawieszenia hamaka w ogrodzie, w którym nie ma drzew bądź innych konstrukcji, do których ten mógłby zostać przytwierdzony. Czasami może się również okazać, że mimo tego, iż w ogrodzie rosną drzewa, to są one zbyt słabe na utrzymanie takiego hamaka. Może się również zdarzyć, że drzewa te są od siebie bardzo  oddalone, co również uniemożliwia jego zawieszenie. Biorąc pod uwagę wcześniej opisane sytuacje, mamy do wyboru dwie opcje, dzięki którym możemy zawiesić hamak do ogrodu. Jakie dokładnie?
Pierwszą z nich jest wbicie do ziemi dwóch prętów. Takie rozwiązanie w większości przypadków nie kosztuje i wydaje się być proste. Jednak, czy aby na pewno? Okazuje się, że wbite pręty muszą być mocne, aby utrzymały ciężar hamaka oraz jego użytkowników. Tutaj niestety nie kończą się ich wady. Oprócz tego, że muszą być naprawdę wytrzymałe, to jeszcze nie wyglądają estetycznie i w razie potrzeby użytkownicy nie mogą ich przesunąć.
Drugą bardziej profesjonalną opcją jest zakup stelaża do hamaka. Ten możemy przenosić w dowolne miejsce w zależności od swoich potrzeb. Może się, np. okazać, że będziemy chcieli postawić go w cieniu. Taka możliwość sprawia również, że w przypadku złej pogody, będziemy mogli schować zarówno hamak, jak i stelaż. Co więcej — takie profesjonalne modele ładnie się prezentują. Jednak najważniejszą kwestią płynącą z ich posiadania jest to, że stelaż do hamaka ogrodowego utrzyma ciężar użytkowników.   

Stelaże do hamaka — jaki rodzaj wybrać? 

Najpopularniejszymi rodzajami stelaży są te wykonane z metalu. Są bardzo funkcjonalne, stabilne oraz atrakcyjne cenowo. Najczęściej wykonane są ze stalowych rur, które maluje się metodą proszkową. Taki zabieg ma na celu ochronę całej konstrukcji przed zarysowaniami, wygięciami oraz niekorzystnym działaniem warunków atmosferycznych. Niektóre stelaże wykonane z metalu mają również certyfikację FSC, która zapobiega rdzewieniu. Część z nich ma również antypoślizgowe nakładki. 
Stelaż hamaka wykonany z metalu jest także lżejszy, niż ten drewniany. To zapewnia szybki montaż oraz demontaż w zależności od potrzeb użytkowników. Szacuje się, że montaż podstawy przez dwie osoby, nie zajmie więcej niż 10 minut. Wiele modeli oferuje również możliwość regulacji długości zawieszenia, a także jego wysokości. Stelaże metalowe sprawdzą się przede wszystkim w przypadku częstego ich przenoszenia lub przewożenia. Ich niewielka waga gwarantuje bezproblemowe zapakowanie stelaża i zabranie go ze sobą, chociażby na camping. 
 
Podstawa może być dostosowana:

  • dla jednego użytkownika o masie 120-150 kg
  • dla dwóch użytkowników o masie 200 kg 
 


Mimo że stelaże metalowe są odporne na warunki atmosferyczne, po sezonie powinniśmy je chować do suchego pomieszczenia. Ewentualnie możemy je przykryć pokrowcem. Dzięki temu znacznie wydłużymy żywotność każdego metalowego stelaża do hamaka ogrodowego. 

 

Jakie są rozmiary stelaży do hamaków?

Stelaże do hamaków możemy podzielić w zależności od liczby użytkowników:

  • hamaki jednoosobowe — długość konstrukcji wynosi ok. 3 m
  • hamaki dwuosobowe — długość konstrukcji wynosi ok. 3,6 m
  • hamaki XXL — długość konstrukcji wynosi ok. 4,1 m
 


Czasami stelaż do hamaka ogrodowego może być uniwersalny. Jak wcześniej wspomnieliśmy — najczęściej opcję regulacji posiadają stelaże metalowe. Dzięki niej użytkownicy mogą ustawić taką wysokość oraz długość, która będzie dla nich najkorzystniejsza. Decydując się na stelaż metalowy mamy gwarancję, że dopasujemy go do praktycznie każdego hamaka. 
 
Hamak do ogrodu gwarantuje odpoczynek po ciężkim dniu pracy, czy szkoły. Aby jednak tak się stało, użytkownicy potrzebują odpowiednio dobranego stelaża. Najkorzystniejszym rozwiązaniem będzie ten wykonany z metalu. Nie dość, że jest lekki, czy odporny na działanie warunków atmosferycznych, to jeszcze dzięki certyfikacji FSC, będzie się estetycznie prezentować.